Šipky

Šipky jsou zároveň sport, sportovní náčiní, ale i zábavná hra, při které se házejí šipky na terč. Šipky patří do kategorie přesnostních sportů (dále např. curling, lukostřelba, kulečník, petanque). V šipkách existuje více variant her, nejznámější a nejvíce hrané jsou 501 (301, 701 a další odvozené varianty), Cricket a High Score. Při každé hře se hráči (2 a více) střídají u terče v tzv. kolech a odhazují své 3 šipky, dokud některý z hráčů nesplní podmínky hry a nevyhraje. Jedné hře se říká též "leg" (termíny používané v šipkovém sportu jsou i v Česku často přejaté z angličtiny). Utkání se skládá z předem určeného počtu legů nebo setů (skládající se z legů). Soutěž jednotlivců i družstev v šipkovém sportu organizuje UŠO. Tabulky a soutěže jihočeského kraje jsou na http://www.sipky.org/cs/uso/c/liga/?action=home&league_id=3343

 

 

Šipky - pravidla

Šipky patří i u nás k oblíbeným sportům, ale hrají se obvykle pouze pro zábavu v restauracích či barech. Je jen málo profesionálních šipkových klubů, které se aktivně této hře věnují. Pokud se vám šipky jako hra líbí a chtěli byste se o nich dozvědět něco více, čtěte pozorně dál. Představíme si historii tohoto sportu, jakož i základní pravidla šipek, verze hry a potřebné vybavení profesionálů.Šipky jako sportovní odvětví má svůj původ v Anglii, kde také patří mezi nejrozšířenější sporty. Zpočátku se trochu improvizovalo, házelo se na terče různých velikostí a tvarů, které se většinou vyráběly z korku, a to v domácích podmínkách. Až v 20. století si začali postupně razit cestu mezi profesionální sportovní odvětví a netrvalo dlouho a oblíbili si je miliony příznivců. Dnes se turnaje v šipkách organizují na celém světě a šipky mají své pevné a neměnné pravidla. Existuje dokonce Evropská šípkarská organizace, která sdružuje národní federace a organizuje mistrovství světa. Hra šipky má několik výhod. Jednou z nich je i nekončící zábava, při níž se člověk může neustále zdokonalovat v házení. Další je zanedbatelná fyzická námaha, což umožňuje hrát šipky opravdu v každém věku a v každé fyzické kondici. Slušnou úroveň můžete dosáhnout velmi rychle, a to i díky zcela jednoduchým pravidlům, o kterých si teď něco povíme. K základním pravidlům patří bezpochyby umístění terče. Ten by měl mít svůj střed umístěn 173 centimetrů nad zemí, od pozice, z níž házíme, čili od jakési startovní čáry musí být vzdálen 237 centimetrů. Samotný terč se dělí na několik částí, a sice na pole single, což je bodová hodnota na kraji terče, najít na něm můžeme i pole double, které hodnotu na okraji terče zdvojnásobuje, políčko treble ji ztrojnásobuje.

Pokud trefíte pole outer ring, získáváte 25 bodů no a pokud se trefíte do samého středu terče, který se nazývá bull, na své konto si připíšete rovných 50 bodů. Pokud otevíráte novou hru, začínající hráč se určí také velmi jednoduše. Hází se jednou šipkou a kdo trefí nejblíže středu terče, má výhodu otevírání hry. Každý hráč následně hází 3 šipky v každém kole. Počítají se pouze ty hody, které skončí v hodnocené části terče, a to po hození poslední šipky. Obecně se začínajícím hráčům doporučuje trénovat alespoň jednu hodinu denně. Trénink spočívá v tom, že hráč se snaží trefit třemi šipkami na jedno a totéž místo, které si vybere na libovolném místě na terči. Tato technika zdokonaluje opakování hodu v případě, že budete chtít trefit více šipek na jedno specifické místo na terči. Dalším krokem je házení šipek na čísla od 1 po 20, čímž si zase vytrénujete přesnost. Nenechte se odradit počátečním neúspěchem, už zanedlouho zjistíte, že míření je velmi jednoduché. Při házení třeba držet stoprocentní rovnováhu, hází se předloktím a zápěstím v mírném předklonu. Šipku přitom třeba držet za těžiště. Právě to může být různé, a to v závislosti na tvaru šipky. Těžiště tak může být ve středu šipky, čemu se říká barrel, může být umístěno do středu, tehdy mluvíme o typu torpedo nebo může být rovnoměrně rozmístěné na celou šipku, kdy mluvíme o straight šipce.

Každému hráči totiž vyhovuje něco jiného, třeba si proto všechny druhy šipek vyzkoušet. Kvalitní šipky jsou vyrobeny ze slitiny či mosazi. Násadky a letky jsou vyráběny z nylonu, hliníku či polykarbonu. Elektronické šipky, které se dnes prodávají po celém světě znamenaly jakousi revoluci v tomto sportu a přiblížili jej širokým masám. Na nich je možné hrát několik variací šipek, avšak na turnajích po světě se hraje pouze jedna jediná původní verze s názvem Turnaj šipek. Každý hráč má na úvod hry přidělených 501 bodů. Každým hodem se mu z tohoto čísla odečítává hozená výsledná hodnota. Každé kolo, spočívající ve třech hodech, se nazývá leg. Vítězem je ten, kdo jako první zredukuje hodnotu 501 na nulu. Hody si však třeba rozdělit tak, abyste hru mohli zakončit double, čili dvojnásobkem. Pokud vám tedy k nule chybí například 20 bodů, hru skončíte hozením dvojnásobku čísla 10. Pokud však hodíte vyšší hodnotu, jaká vám zbývá, váš hod se vůbec nepočítá a na řadě je soupeř. Jak vidíte, pravidla šipek jsou opravdu velmi jednoduché. Proto pokud máte dostatek volného času a chcete ho zábavně využít, případně zrelaxovat fyzicky i duševně, není nic lepšího než vybrat se s přáteli či rodinou na malý soukromý turnaj. Určitě i vás šipky chytí za srdce a je více než pravděpodobné, že si hru budete chtít několikrát zopakovat.

Copyright webFilip.cz 2011-11-16